Интервю с Паоло Руджери:
За COVID-19 и бизнеса по време на криза.
Паоло Руджери може би е познат на много от Вас.
Той е чест гост на събития организирани от ToTheTop, собственик на 14 работещи бизнеса в цял свят и автор на няколко бестселъра. Дейността, с която е най-разпознаваем е създадената от него консултантска компания в Италия, с представителства в САЩ, Канада, Близкия Изток, Европа, Азия и Южна Америка и клиенти на 5 континента.
Заедно с него проведохме през октомври 2019г. и февруари 2020 семинарът „Лидерство и управление на хора“ , който получи изключително позитивни отзиви от посетителите. Той е и гост лектор на отложената за 7-ми октомври конференция EmployerBranding MostWanted.
Затова решихме да се свържем с него за интервю по повод случващото се с COVID-19, за да разберем как се справя той в Италия и да получим бизнес съвети в особената ситуация.
– Г-н Руджери, Вие работите и живеете основно в Италия. След появата на COVID-19, цяла Италия е в пълна изолация, как се живее днес в Италия?
Животът в Италия продължава, въпреки че много фирми са затворени и повечето от нас са под карантина у дома, намираме начин да предоставяме продукти и услуги на клиентите си. В момента се подготвяме и с план, който ще „рестартира“ бизнеса в Италия веднага, щом ситуацията с вируса утихне и бизнесът има възможност, дори лимитирано, да заработи на по-високи обороти.
-Какво отражение има COVID-19 върху бизнеса Ви в момента?
Месец март отчетохме -60% в сравнение с миналата година, очакваме април да е на -30% за разлика от предходната година, ако карантината приключи скоро. За прогнози е рано, но идеологията на нашето бизнес консултиране е такава, че намираме начин да се адаптираме или променим средата, доколкото е възможно, за да открием и реализираме възможности.
– Какви мерки сте предприели за служителите си в Италия в този кризисен момент?
Всичките ни офиси са затворени в цяла Италия. Всички работим от вкъщи. От 270 души в основната компания, около 250 работят дистанционно от домовете си. Ситуацията се променя и предпочитаме да вземем предпазни мерки. Развиваме SmartWorking решения и подобряваме онлайн услугите си. Не всичко е възможно да се предостави дистанционно, но се оказва, че можем да адаптираме изненадващ процент от продуктите и услугите си.
– Какви техники използвате, за да мотивирате служителите си в момента?
Правим много виртуални срещи и се научихме как да мотивираме и управляваме хората от разстояние. Малко по-различно е, трябва да правим нещата много по-прости, да зададем един приоритет, един ключов показател за ефективност и да правим много видео разговори, за да проследим и стимулираме изпълението му. Създадохме и наситен календар с уебнари до края на първоначално обявената дата на карантина в Италия. Целта му е да стимулира колегите и клиентите, да не губят фокус и тонус върху бизнеса си в период, в който природата на човек е да оцелява. Вярваме, че Италия има нужда от услугите ни повече от всякога и това е споделено от екипа ни. Още в подбора и първоначалното обучение сме го видяли в тях, затова са част от компанията. Затова е и толкова важен контрола на влизащите в екипа ни, защото в спокойна обстановка можем да оцеляваме, дори да не постигаме това, което заслужава бизнесът ни. Но с недостатъчно мотивирани хора в екипа, в кризисни периоди мотивацията им ще е дори по-трудна и това няма да помогне за оцеляване, да не говорим за бърза адаптация или ръстове, въпреки ситуацията.
– Какво бихте посъветвали собствениците на бизнеси, за да се справят с настъпилата извърнредна ситуация и как да съхранят бизнеса си?
Хубаво е да следват съветите на Sequоiа и да предприемат бързи и решителни действия, за да направят своя бизнес способен да оцелее при следващата рецесия. Фирмите ще бъдат в режим на блокиране поне 3 до 4 седмици и след това ще последва шестмесечна рецесия. Подгответе се за този момент, изработете планове, които да защитят парите Ви и помислете как да предпазите компанията си.
– За съжаление, в момента сме във време на ниска бизнес активност, как да използваме това време възможно най-ефективно?
Много зависи от индустрията, в която работите. Първият съвет, който бих дал, е да се обадите на всички Ваши клиенти, нови и стари, и да ги попитате как се справят, бъдете мили и полезни, подкрепете ги. След това бъдете креативни: някои индустрии ще се развиват така или иначе, дори по време на рецесията (например доставките от ресторанти, здравната индустрия или почистващите услуги): проучете какви услуги бихте могли да продадете. Ако работите в туристическата индустрия обаче , се пригответе за временни загуби, тъй като няма да има туристи, идващи за Великден от чужбина.
-Как според Вас ще се промени бизнес моделът след COVID-19?
Предстоят от 6 до 9 месеца много тежка рецесия, но след това в началото на 2021 г. компаниите ще се върнат към нормалното си функциониране и ще последват разширявания. Ключовият момент е да можете да оцелеете през тези 9 месеца.
-Как Вашата компания се свързва с клиентите си в момента?
Ние сме много близо до нашите клиенти, дори и в този момент, и използваме всички технологични инструменти, за да ги подкрепяме. Въпреки, че не можем да се срещаме лично, наистина заставаме близо до тях, макар и от разстояние.
– Вие провеждате много семинари по цял свят. Ще продължите ли да правите обучения онлайн?
Планирам през май да възобновим семинарите на живо. Наложи се да отложим едно от планираните ни за 12 март събития с 500+ участника от цяла Италия. До май обаче – основно ще правим уебинари.
Share this entry