3. Процес на кандидатстване и опит на кандидатите
Днес информацията за процеса на набиране на персонал и опитът на кандидатите е широко разпространена информация на различни уебсайтове и в социалните медии. Ако в миналото процесът е бил личен за кандидата и е бил известен само на отдел „Човешки ресурси“, сега всеки може да сподели негативен опит за кандидатстване със света.
Един бърз поглед към статистическите данни показва, че един от най-големите страхове на компанията, които не са коректни с кандидатите, вече е реалност:
„Наистина, в проучване на 4500 служители в САЩ 78% казват, че ще споделят лошия опит, който имат с потенциален работодател с приятели и семейство, 17% казват, че ще публикуват нещо за негативния си опит в социалните медии и 6% казват, че ще публикуват в блоговете си за това. “ („The Rise of HR Wisdom“/ HR and Transparency by Susan Meisinger)
Когато кандидатствах за първата си работа преди повече от 10 години, наистина беше трудно да намеря приятел, който е работил там. Сега само едно търсене в Linkedin, където имам над 1300 връзки от различни компании, улеснява контакт със служител на работодателя, който ме интересува, дори и в компании с по-малко от 20 служители.
____________
Реших да се съсредоточа върху тези три теми за прозрачността, но има и прозрачност относно промоциите и кариерните възможности, прозрачност относно фирмените трудности и заплахите, които бизнесът преживява, което ще помогне на служителите да реагират много по-адекватно на слуховете, прозрачност относно ръководството и управленските практики. Сигурен съм, че можете да назовете още много.
Какво мислите?
Живеем в ера на прозрачност. Да не изоставаме.
This post is also available in: Английски
Share this entry