Темата е вдъхновена от лекцията на Али Аяз на конференцията Employer Branding Best Practices 2019, където той спомена, че 17 % от талантите в нашата компания са ТОП таланти. Това са служители 4 пъти по-продуктивни от всички останали. Главната цел на нашите услия и Employer Branding-а ни ще са тези 17%.
Кои са „Пасивни кандидати“ и що за кандидати са това, щом са пасивни?
Това са група от хора, които не си търсят активно работа, не ходят на интервюта за работа, нито на кариерни събития, но са податливи към предложения за кариерно развитие. Най-трудните за достигане кандидати, като тяхното привличане се оказва изключително важно.
Понеже те са пасивни в търсенето на работа, се налага вие да бъдете активни в тяхното привличане.
Ето 10 начина как да стигнем до „Пасивните кандидати“
- Един от възможните начини е referral program, чрез която ваш служител препоръчва кандидат, който смята за подходящ за предлаганата свободна позиция.
Този вариант е много надежден, защото се предполага, че вашите служители са най-добрите посланици на вашата работодателска марка, те са най-добре запознати с условията на работа и какво ги мотивира.
Обикновено този вид програми са обвързани с възнаграждение към вашия служител, който ви е препоръчал подходящ кандиат. По този начин всички страни печелят.
- Задължително изпробвайте социалните мрежи, като съдържанието да бъде съобразено със съответната социална мрежа.
- Развийте своя LinkedIn профил и търсете кандидате в платформата. Пишете професионални статии, които да привличат интерес, като не предлагате директно работа, а просто „търсите“ вниманието на специалистите в индустрията. Започнете да се ангажирате с хората, харесали или коментирали професионалните ви статии и публикации – направете същото с техните.
- Поддържайте блог, където да разисквате важни теми за индустрията, различни хакове, тенденции и каквото още се сетите, че ще бъде полезно за вашите читатели. По този начин, вие се позиционирате като професионалист с мнение в съзнанието на потенциалните кандидати. Обикновено те са любознателни и това ще им помогне допълнително да се запознаят с вашата фирма.
Освен за споделяне на съдържание, може да използвате социалните мрежи и за директни обяви към кандидати или препоръки.
- Може да напишете атрактивна обява за работа и да я публикувате в съществуващите форуми или групи в Facebook. Голям процент от участниците им са „пасивни кандидати“. Чрез този метод вие бързо таргетирате професионалистите от които имате нужда.
- Може да изпробвате съвет номер 1 извън компанията (социалните мрежи са перфектното място за това) и да обявите възнаграждение срещу препоръка за кандидат, който би паснал на фирмата.
Как да се справите с фалшиви препоръки? Напишете в обявата, че половината от обещаната сума ще бъде получена, ако кандидатът работи повече от 3 месеца, а другата половина – на 6-ия месец.
- Бъдете последователи на своите потенциални кандидати в социалните мрежи. Преди да им предложите позиция във вашата фирма, се постарайте чрез постоянство да забележат, че се интересувате от тяхната работа.
- Подход номер 4 е да им предложим възможност за кариерен растеж. Както споменахме, те не си търсят активно нова работа, вярват че са доволни на настоящата си позиция, възможно е да са започнали отскоро или да са свикнали с работата. Решението е да им представите достатъчно добра причина да потърсят работа при вас.
Възможноста за кариерен растеж е една от причините, които се ценят най-силно от пасивните кандидати, защото обикновено това са амбициозни хора.
- Правете проучвания. Най-добре вътрешни проучвания сред
настоящите служители и с отворени въпроси. Бърз и лесен варинт е чрез имейл и дори е възможно да използвате само един въпрос, например : Какво цените най-много в работата при нас?
Използвайте вътрешни блиц проучвания с отворени въпроси.
Резултатът от проучването използвайте за промотиране на компанията сред потенциалните си пасивни кандидати.
Често сред резултата не попада възнаграждението, като причина за да приемат работното си място като привлекателно.
За пасивните кандидати много по-важни са гъвкаво работно време, възможности за обучение, активни обучения и работа от вкъщи.
- Организирайте събития или онлайн дискусии на теми, които са специфични за индустрията. Тези хора не ходят на кариерни изложения и не си търсят активно работа, но са по-любопитни и склонни да се включват в дискусии или в събитие, което не цели пряко да ги наеме, а е на тема която е интересна за тях. Например при организиране на събития и конференции, може да поканите някои от потенциалните ви кандидати, с цел да се запознаете в по-неформална среда.
- Използвайте вашите бивши служители в случай, че те са топ таланти. Опитайте се да ги привлечете с по-добро предложение, например с по-добра работна среда. Хиляди са примерите с точно такива топ служители, които са се върнали при първоначалното си работно място. Не се отказвайте от тях. Проучете и този вариант.
- Интересувайте се какво се случва в индустрията. В случай, че има компания, която изпитва затруднения или е в кризисен период, това демотивира служителите. Тук е вашият момент да влезете в контакт с потенциални кандидати от такава компания.
Важно е да се свържете с тях, преди компанията да е изпаднала в дълбока криза, защото тогава те ще станат активни кандидати и конкуренцията за тях ще бъде в пъти по-сериозна.
- Винаги представяйте себе си като специалист, не толкова като работодател при тези пасивни кандидати. Те биха се впечатлили повече от вашите знания.
Когато използвате публикации в социалните мрежи, нека те показват вас в светлината на специалисти в сферата.
10. Поддържайте база данни с потенциални кандидати. Следете тяхното развитие във времето, както и това дали са активни или пасивни. Също така състоянието на фирмата, в която работят.
Съвет: Не забрявайте, че за да направим един пасивен кандидат активен, трябва да подготвим отлично EVP и да сме сигурни, че нашите служители го изживяват всеки ден (виж как да поготвиш своето EVP тук ).
Съвет: Направете вашите служители посланици на вашата марка, защото посланието на работодателите достига до 561% повече кандидати, след като е споделено от служителите, в сравнение със същото послание, споделено в социалните мрежи.
Съвет: Бъдете честни с кандидатите си, защото целта, освен да ги привлечем, е и да ги задържим възможно най-дълго време в компанията. В противен случай, в кратък срок ще разберат, че сме ги излъгали, ще си тръгнат и ще започнат да оставят лоши коментари за компанията, а това ще ни попречи за привличането на бъдещи кандидати. 72% от кандидатите с лоши впечатления от процеса за подбор на персонал, ги споделят онлайн.
Автор: To The Top Agency (Ралица Генчева, Златан Петров)