Как да се справим с токсична работна среда
Само един човек има способноста да нанесе сериозни щети на работното място, като превърне работната среда в токсична. Според проучвания между 3 и 15% от хората проявяват токсично поведение на работното място.
Такава личност може да бъде всеки, от чистачката до директора в компанията. Характерно за тях на работното място е:
- Да проявяват нарцистично поведение
- Умаловажават труда на колегите си
- Мислят, че са савършенни и не са отворени към промени
- Привличат други токсични служители към екипа
- Претоварват колегите си със задължения
- Не спазват задължения, които са поели
През 2018 година WARBLE проведе проучване, целящо да установи причините за наличието на токсична работна среда в компаниите. То е проведено анонимно, за да могат служителите да бъдат максимално откровени.
Резултатите са повече от интересни:
63% от участниците в проучването споделят, че са били свидетели на разрушително поведение или на токсична работна среда в тяхната компания, но не са докладвали на никого.
46% не споделят за проблемите пред ръководството защото не вярват, че ще има последствия за хората с разрушително поведение.
От личен опит споделям с вас, че когато работим на място, където прекия ни ръководител има такова разрушително поведение, обикновено ние като служители, колеги или подчинени чувстваме, че сме безсилни срещу това или нашето мнение няма никаква стойност, независимо на каква позиция сме.
39% от анкетираните не биха споделили подобен проблем с ръководството, защото се страхуват да не изглеждат прекалено емоционални, слаби психически или да не желаят да предизвикат съжаление.
38% наблюдават разрушително поведение в техния пряк ръководител, но не го докладват, точно защото им е пряк ръководител. Страхуват се, че ще има някакви последствия, форма на отмъщение от страна на мениджъра, след като разбере, че някой се е оплакал от него. Доста често се получава точно така и техните притеснения не са безпочвени.
32% не вярват, че HR отделът ще се отнесе дискретно с техните проблеми.
26% се страхуват, че ако споделят, ще бъдат уволнени.
5 знака за токсична работна среда
- Научно доказано твърдение е, че токсичната работна среда може да има сериозни последствия върху здравето на служителите. Някой от симптомите, с които тялото ни подсказва, че работим в такава среда са честото разболяване, безпокойство, главоболие или загуба на желание за физически дейности.
Осъствията на служителите е един от няй-ясните признаци за токсична работна среда. В случай, че вашите служители често излизат в болнични, изтъквайки като причина хронична преумора, бърнаут или различни болести, тъй като стресът се отразява точно по този начин, тогава е вероятно да имате токсична работна среда. По-лошо от това да си взимат често болнични е служителите ви да идват болни на работа.
- Липса на ентусиазъм сред служителите ви – Може да откриете този знак доста лесно, достатъчно е да се вгледате в езика на тялото. Тъжно изражение, изгърбена стойка, липса на ентусиазъм в разговорите или липсата на разговори между колегите е ясен знак.
Робин Роуз споделя, че социалната опасност може да предизвика същите психически симпроми както физическата опасност, затова признаците между двете са едни и същи. Специалистът споделя още, че трябва да следим за следните вербални и невербални признаци:
- Дали има личност, която държи винаги да доминира в разговорите и да налага своето мнение.
- Има ли случаи, когато служителите говорят един през друг и игнорират коментарите на колегите си?
- Дали служителите ви слушат изгърбени доминантната личност от екипа.
- Дали лицевите изражения на колегите ви са напрегнати, отбранителни.
Всичко това са силни признаци на едно и също чувство – страх.
- Липсата на комуникация или негативната комуникация – Служителите не получават инструкции как да си вършат работата и не знаят как да я свършат. Ако вършат прекалено много работа, но не получават обратна връзка или поне не положителна такава, това води до демотивация и е ясен признак за токсична работна среда.
- Един от най-силните знаци за наличие на токсична работна среда е високото текучество на персонал. Много често лидерите във фирмата са причината за това. Обърнете внимание на методите прилагани от мениджъри и ръководители в управлението на поверените им служители. Служителите не напускат лоши компании, напускат лоши мениджъри.
- Проверете дали в екипът ви не се формират групички и дали слуховете не са ежедневие. Този признак е забележим и с просто око. От първия ден на своето назначаване един служител може да усети дали е попаднал на подобно място, където всеки говори зад гърба на другия. Няма силен лидер, който би пропуснал толкова силен знак.
Как да се справим с токсичната работна среда
ПЪРВА СТЪПКА – SCARF
Дейвид Роки е създал моделът SCARF, който се състои от 5 фактора, като този модел ни помага да индефицираме кога има напрежение в социалната среда. Той вярва, че от тези 5 фактора се влияе нашето поведение, когато се намираме в социални ситуации.
- Status/ Статус – Идетифициране на личностите, които злоупотребяват със своя статут, налагащи власт и авторитет над останалите си колеги, в техен ущърб.
- Certainty/Сигурност – Идентифициране на лошите комуникатори. Това са тези, които се изказват най-критично и с поведението си демотивират целия екип. Особеното за тях е, че са критични и използват информацията като тяхна сила, като я генерализират в негативна.
Пример: Дори и само дребен детайл от проекта да не е изпълнен, те са способни да го превърнат в голям проблем, като започнат с изрази като „провал“, „нищо не върви“ и др.
- Autonomy/ Автономност – Тук търсим липсата ѝ или кои са личностите, които не желаят да поемат отговорност. Наличието им дори в силен екип демотивира колегите. Това са хората в екипа, които избягват да поемат отговорност и в случай, че могат, избягват да се включат в процеса.
- Relatedness/ Свързаност – Как служителите ви се индифицират с културата на вашата фирма, дали се чувстват пълноценна част от екипа. В този случай трябва да сме наблюдателни за клюки или група от хора, разпространяващи слухове и да правим всичко възможно да ги разделим, като ги сложим в различни екипи или да разботят по различни проекти, така че да не се акумулира негативното им влияние към осталата част от екипа.
- Fairness/ Справедливост – В този влучай следим лидерите на екипите дали хвалят своите служители и дали се отнасят честно и справедливо с техния труд.
ВТОРА СТЪПКА – ДЕЙСТВИЕ
- Анализирахме и установихме кои са проблемните служители. Опитахме да поговорим с тях за решение на проблемът, но нищо от това не доведе до положителен резултат. За доброто на фирмата, колкото и крайно да звучи, такива токсични демотивиращи личности се налага да бъдат отстранени. Такива личности нямат място в компанията, защото разпространяват поведението си и върху другите служители в компанията, за съжаление не с ентусиазъм а точно с обратното.
Те са основната причината за голямото текучестово на персонал, затова ако не искате да загубите голяма част от персонала си, се отървете от демотивиращите личност, колкото и ценни да си мислите, че са за вас. Действайте крайно, дори да става дума за топ таланти. Без тях ще имате по-високи резултати и по-висока продуктивност, екипът ще е мотивиран.
- След като сме сигурни, че няма вече токсични личности в фирмата, трябва да изкореним токсичната култура, която се е натрупала с времето. Това става, като заменим с ново всичко, което символизира токсичната работна среда и старите навици. Може да става въпрос за промяна на работните пространства, начина на възнаграждение да бъде по-прозрачен, промяна на социалните ритуали, промяна на елементи от бранда.
Експертите съветват за изграждането на положителна и здравословна работна среда, което ще спомогне фокусът на служителите да се измести от личните им драми към служебните задължения.
Добрият мениджър трябва да обръща внимание на работната среда и да се грижи за служителите си.
Удовлетворение от работата и добри взаимоотношения между колегите са признак на здравословна работна среда.
- За да предотвратите по време на бизнес срещите, присъстващите да говорят един през друг, да не се изслушват или да игнорират някого, подгответе преди срещата много ясен план за нейното провеждане (agenda), като се фокусирате в изслушването на решения, а не на проблемите. По този начин няма да позволите на служителите с отрицателно мислене да обсипват своите колеги с такива мисли и да ги направят също критични. Постарайте се да възпитате в служителите си положителен начин на мислене.
- За да предизвикате привързаност на служителите си с вашата марка, създавайте повече възможности служителите ви да се опознават помежду си.
- За да не се чувстват служителите ви демотивирани, се постаряйте да им давате постояна обратна връзка и ги поощтрявайте, когато свършат добра работа.
- Въвличайте служителите си във вземането на решения, така тяхната автономност ще се повиши. Когато ангажираме служител със задача, той се мотивира повече, с времето става проактивен и заразява останалите служители с това.
Съвет: Публично признавайте постиженията на вашите служители. От личен опит споделям с вас, как в предходната ми фирма в края на всяко тримесечие, служителите с най-добри резултати, успешно завършени проекти или засилено участие в каузи, биваха награждавани публично. Намирайте повод да празнувате успеха на вашите служители.
Какво да направиш, в случай че си служител, който обичаш работата си но работната среда е токсична?
Ако се намирате в такава работна среда, докладвайте на началника си или подайте жалба към отдел човешки ресурси. Подаването на жалба е защитено от закона действие.
Това е за тази седмица. Надявам се сме били полезни. Винаги може да се свържете с нас на info@tothetop.bg
Автор: To The Top Agency (Ралица Генчева, Златан Петров)